Stany obvykle vyrábím ze 100% bavlněné stanoviny s gramáží 315g/m2 s impregnací a ošetřením proti plísni. Šiji je strojově z užších pásů než nabízí většina tuzemských výrobců, tak aby lépe odpovídaly historickým vzorům. Kožené aplikace pak našívám ručně.


Očka na táborové plachtě.

Pro náročné klienty mohu ušít stan i z lněné metráže, která má stejnou impregnaci jako bavlněná stanovina. I když v současné době dochází k postupnému zdražování bavlny, stále je tento materiál znatelně levnější, proto vyrobím lněný stan pouze na výslovné a závazné přání zákazníka.

     
Očka na táborové plachtě.
Zapínání stanu pomocí oček

Samozřejmostí je dodání stanu s tyčemi, kolíky a případně šňůrami s napínáky. U vojenských stanů, tzv. áček, si drtivá většina zákazníků přeje skladnější dělené stanové tyče, proto takové tyče nabízím automaticky. Jsou vyrobeny ze smrkové kulatiny černěnými železnými spojkami. Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o nedobové řešení, podařilo se mi najít podklady které dokládají, že dělené tyče byly používané v 18.století - ovšem jen v omezené míře. Na přání nechám vyrobit autentičtější tyče jednodílné. U velkých stanů mají stanové tyče většinou osmihranný profil a jsou naopak nedělené.


Sada osmihraných tyčí s dobovým nátěrem pro velký stan

Všechny stanové šňůry si již nechávám vyrábět na zakázku, takže na stan je použiji přesně v té správné síle, které je zapotřebí. Průmyslově vyráběné šňůry už nepoužívám, jednak kvůli jejich omezenému sortimentu, za druhé kvůli tomu, že zboží z malé provaznické dílny lépe vystihuje představu moji i většiny mých zákazníků o našem koníčku.

Při práci spolupracuji s mnoha subdodavateli, kteří mě zásobují vším potřebným tak, abych zákazníkovi předal kompletní zakázku. Od kolíků ke stanu přes na míru vyráběná nákončí k pochvám až po malé série odlévaných nebo ručně vyráběných přezek.

K tomu abych dokázal splnit i ta nejnáročnější přání, popřípadě dokázal zákazníkovy správně poradit při výběru, je nutné neustálé studium historických pramenů nebo kvalitních sekundárních zdrojů. Nově nabyté znalosti o hmotné kultuře nebo dobových výrobních postupech se snažím co nejdříve promítnout do výroby, takže se může stát, že stejný výrobek se bude v průběhu doby lišit ve výsledném vzhledu nebo ceně.